İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, haşere ile mücadele için alınan 157 aracın tanıtımını yaptı. İnsan ve çevre sağlığı için biyolojik ilaçlama yaptıklarını belirten Topbaş, “İstanbul’da haşere ile bilimsel yöntemlerle mücadele ediyoruz. Her alanda olduğu gibi bu mücadelede de en son teknolojiyi kullanıyoruz” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin haşere ile mücadele çalışmalarını ve bu amaçla alınan 157 aracı Dolmabahçe’de düzenlene törenle basına tanıttı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, “koruyucu halk sağlığı” çalışmaları kapsamında aldıkları 157 adet yeni araç ve teçhizatla birlikte 2011 ilaçlama sezonunu başlattıklarını ifade etti. İlaçlamaları “vektörlerle mücadele” denilen bulaşıcı hastalık taşıyan ve halk sağlığını tehdit eden her türlü kemirgen, uçkun ve haşereye yönelik olarak sürdürdüklerini anlatan Kadir Topbaş, “İstanbul’daki haşereyle mücadele çalışmalarını alışılagelmiş yöntemlerin dışında bilimsel yöntemlerle yapıyoruz. Her alanda olduğu gibi bu mücadelede de en son teknolojiyi kullanıyoruz. İstanbul’da mazot yakarak haşereyle mücadele etme dönemi bitti. Bu tarz mücadele insan sağlığına çok zararlı ve uçan haşereye karşı ancak yüzde 10 başarı sağlıyor. Bu nedenle çevre ve insan sağlığını tehdit etmeyen biyolojik ilaçlama yaptığımızın altını özellikle çizmek istiyorum” diye konuştu.

Haşereyle kaynağında daha larva halindeyken mücadeleye başladıklarını, aktif saha çalışmasının yanında vatandaşların çağrı merkezine bıraktıkları mesajları dikkate alarak lokal düzeyde mücadele de yaptıklarını dile getiren Topbaş, şöyle konuştu:

“Eğer biyolojik ilaçla mücadele mümkün değilse, kapalı alanlarda ve insanların yoğun olarak bulunmadığı ortamlarda kimyasal ilaçlarla da ilaçlama yapılabiliyor. Bunu konusunda uzman personel gözetiminde, eğitimli saha ilaçlama personeli ile yapıyoruz. 2011 yılı için ayırdığımız bütçe 23 milyon TL’dir. Bu hizmet için İstanbul geneline yayılmış altı ana şantiyemiz var. Teçhizatımız ise son sistem. Diğer mücadelemizi ise Call Center ile lokal düzeyde yapıyoruz. Bunu halkımızdan gelen talep üzerine acil müdahalede bulunmak amacıyla kurduk. Vatandaşlarımız ‘444 0 227’ numaralı çağrı merkezini arıyor. Ve alınan talepler doğrultusunda ekiplerimiz harekete geçiyor. Bu çerçevede 2010 yılı içerisinde 16 bin 766 adreste vektörle mücadele çalışması yürütüldü.”

Başkan Topbaş, 2010 yılı kasım ayından itibaren fare, kemirgen ve hamam böceği ile mücadele de yapıldığını, bu kapsamda İstanbul genelindeki 110 bin rögar kapağının açılarak ilaçlandığını ve daha sonrasında kontrollerinin yapıldığını kaydederek, bunun Türkiye genelinde şehirsel alanda yapılmış en büyük fare ve kemirgen mücadelesi olduğuna dikkat çekti. Haşereyle mücadelede teknolojiyi son derece etkin kullandıklarını vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul genelinde GPS destekli uydu koordinatları kullanılarak 103 bin adet vektör üreme ve barınma kaynağı tespiti yapıldı” dedi.

Bütün bu çalışmalar için “İlaçlama Bilgisayar Programı” geliştirdiklerini, ilaçlanan ve daha sonra kontrolü yapılması gereken yerlerin durumları ve koordinatlarının belirlenerek programa aktarıldığını belirten Topbaş, “Bu program, yapılan çalışmaları takip ederek ilaçlama ekiplerine ilaçlayacakları yerleri ve yapılacak işlemin niteliği konusunda günlük iş emri hazırlıyor. Program verileri değerlendirerek bir sonraki ilaçlama periyodu belirleniyor. Bu program sayesinde geçmişe yönelik ilaçlanan yerlerin alan, kullanılan ilaç miktarı gibi verileri saklanıyor. Ve böylece kapsamlı Vektör Üreme Kaynağı Haritası çıkarılmış oluyor” şeklinde konuştu.

Topbaş, bu tür haşeratın ortaya çıkardığı hastalıkların sadece bireysel değil salgın şeklinde tüm toplumu tehdit eder bir boyutu varabileceğini vurgulayarak, “Bunun için son derece titiz ve sistemli hareket etmek mecburiyetimiz var. Ben ekiplerimize yaptıkları bu hassas mücadele için tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum. Başarılı çalışmalarının devamını diliyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak halkımızın gerek bedenen, gerek ruhen sağlıklı bireyler olarak yaşaması en büyük hedeflerimizden biri. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sağlık alanında İstanbullu vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yeni araç ve teçhizatımızın İstanbul için sağlıklı günlerimizin teminatı olarak hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.